اخبارپادکستفرهنگ سایبری

کرونا، دست‌مایه‌ای برای هکرها

سایبرپژوه– هکرها با استفاده از پوشش رسانه ها درباره ویروس کرونا، افراد را اغوا می کنند تا به طور تصادفی یک بدافزار دانلود کنند.

کارشناسان امنیت سایبری هشدار داده اند برخی لینک های حاوی اخبار یا ویدئوهایی درباره شیوع ویروس کرونا دارای بدافزار هستند. در حقیقت این لینک ها دارای کدی هستند که برای سرقت اطلاعات شخصی افراد ساخته شده است.

هکرها با انتشار مطالب، پست ها و ویدئوهای به ظاهر بی ضرر در قالب فرمت های مختلف فایل(پی دی اف و ام پی ۴) اقدام به گسترش این بدافزارها می کنند.

اگر فرد در رایانه یا موبایل خود برای دانلود این مطالب کلیک کند، هکرها می توانند به اطلاعات ذخیره شده در دستگاه او دسترسی یابند و آنها را مسدود، تخریب یا کپی کنند.

مقابله با اخبار جعلی

این ویروس به دلیل شیوع در سراسر جهان و هشدار سازمان جهانی بهداشت، مورد توجه رسانه است. به همین دلیل شرکت های بزرگ فناوری مانند فیس بوک، گوگل و توئیتر با اقداماتی خاص سعی دارند از انتشار اخبار جعلی در این باره مقابله کنند. در این میان مجرمان سایبری نیز قصد دارند از این آب گل آلود ماهی بگیرند.

آنتون ایوانف یکی از تحلیلگران شرکت کسپراسکای می گوید: ویروس کرونا موضوع بحث اخبار امروز است. به همین دلیل مجرمان سایبری از آن به عنوان طعمه استفاده می کنند. تابه اکنون ما حداقل ۱۰ فایل حاوی بدافزار رصد کرده ایم. اما با توجه به افزایش توجه رسانه ها به موضوع کرونا پیش بینی می کنیم تعداد فایل های حاوی بدافزار بیشتری کشف شود. همزمان با افزایش نگرانی مردم درباره سلامت شان، تعداد بدافزارهای بیشتری کشف می شود که داخل فایل های تقلبی مربوط به ویروس کرونا مخفی شده اند.

کارشناسان امنیتی توصیه می کنند کاربران برای اجتناب از این بدافزارها، اطلاعات و اخبار را از منابع رسمی دریافت کنند. یک روش اصلی برای رصد بدافزار، بررسی پایان آدرس لینک است. اگر در آدرس فایل docx،pdf یا mp۴ وجود ندارد، احتمالا لینک مذکور جعلی است. همچنین فایل های ویدئو و Document دارای فرمت exe یا Inc نیز جعلی هستند.

منبع
مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا