سایبرنما

سایبرنما – شماره‌ ۴۹

مجله هفتگی سایبرنما با معرفی آخرین و مهم ترین رخدادهای تکنولوژیک دنیا و تبیین اهمیتِ آن‌ها در آینده‌ی بشریت، شما را با مسیر انقلاب تمدنی سایبری آشنا می کند.خبر‌های این هفته‌ی سایبرنما با خبری از دانشگاه MIT و کشف جدید آن‌ها در باب تقلید هوش‌های مصنوعی از مغز آغاز می‌شود.سپس به معرفی سلول‌های مغزی‌ای می‌پردازیم که بر روی یک بشقاب بازی کامپیوتری انجام می‌دهند.سومین خبر این هفته‌ی سایبرنما مربوط به نورون‌هایی است که برای خلبانی تمرین داده‌شده‌اند.در ادامه از سرمایه‌گذاری کلان شرکت‌های اسرائیلی در زمینه‌ی تولید گوشت مصنوعی سخن خواهیم گفت. راهبردی هوشمندانه برای رژیمی که بقا و افزایش نفوذ خود را در گرسنگی و ظلم به دیگران می‌بیندو در آخرین خبر این هفته از روبات‌های سلاخی‌کننده‌ خبر خواهیم داد.

هوش‌های مصنوعی مقلدان مغز هستند

ما انسان‌ها هوش‌های مصنوعی‌ای را می‌سازیم که می‌توانند یادبگیرند و نام این عمل را یادگیری ماشینی گذاشته‌ایم. با این حال یک نکته‌ی مهم معمولا مورد غفلت قرار می‌گیرد: «ما» انسان‌ها آن‌چه را که «یادگیری» می‌نامیم به ماشین‌ها عطا می‌کنیم. بنابراین در واقع هوش‌های مصنوعی در حال تقلید‌کردن از ساختار‌های یادگیری ما هستند. یک تحقیق جامع در دانشگاه MIT بر روی هوش‌های مصنوعی‌ نشان داده است که هوش‌های مصنوعی بدون این که سازندگانشان قصد داشته باشند، از روابط و ساختار‌های مغزی انسان تقلید می‌کنند. به واقع ما انسان‌ها از هوش‌های مصنوعی نتایجی را می‌خواهیم که «خودمان» می‌خواهیم و بنابراین آن‌ها به طریقی تکامل می‌یابند که مطابق با ساختار‌های مغزی ما انسان‌ها باشد. محققان MIT عقیده دارند که این روندِ تکاملی در هوش‌های مصنوعی می‌تواند مورد مناسبی برای مطالعه‌ی مغز انسان‌ها و پیش‌بینی رفتار مغزی انسان‌ها باشند. آیا می‌توان انتظار هوش‌های مصنوعی‌ای را کشید که رفتار‌های یک مغزِ خاص (مثلا شما را) به طور کامل تقلید کند؟ چنین هوشی به چه کار می‌آید؟

آموزش بازی پونگ به سلول‌های مغزی

اشتباه نکنید! در این خبر منظور ما از سلول مغزی آن سلول‌هایی نیست که در یک واحد بیولوژیک به نام مغز در جمجمه‌ی انسان قرار دارند. این خبر مربوط به سلول‌های مغزی‌ای است که در یک بشقاب، زنده نگه داشته‌شده‌اند و توانسته‌اند یک بازی کامپیوتری را با موفقیت اجرا کنند. در این آزمایش ۸۰۰ هزار تا ۱ میلیون سلول مغزی انسانی در یک بشقاب آزمایشگاهی پرورش داده شده است تا فعالیت‌های عصبی آن‌ها مورد آزمون قرار گیرد. این سلول‌ها به یک سیستم شبیه‌ساز بازی پونگ متصل شده‌اند و در آن سیستم زندگی می‌کنند؛ به گفته‌ی محققانِ این پژوهش آن‌چه آن‌ها انجام‌داده‌اند تقریبا شبیه به فیلم ماتریکس است. زمانی‌ که این سلول‌ها در بازی هستند آن‌ها جهان را همین بازی می‌پندارند و تنها وظایف خود را نسبت به بازی انجام می‌دهند. پونگ بازی‌ای است که هوش‌های مصنوعی زیادی برای بازی‌کردن آن تربیت شده‌اند و نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که سلول‌های انسانی از بسیاری از هوش‌های مصنوعی سریع‌تر یادمی‌گیرند و عمل می‌کنند. سخت نیست که این سلول‌ها را  یک ماشین زنده بنامیم.

نورن‌های زنده می‌توانند خلبان شوند

در خبر بالا از سلول‌های مغزی‌ای گفتیم که می‌توانند در یک محیط شبیه‌ساز بازی پونگ را انجام دهند. اما در این خبر کمی به دنیای واقعی نزدیک تر می‌شویم. آیا همان سلول‌ها و روابط عصبی آن‌ها می‌توانند یک هواپیما را برانند؟ در خبر گذشته به این نکته اشاره کردیم که سلول‌های مغزی در نهایت قدرت پردازش بالاتر و عملکرد بهترین در یادگیری را نسبت به هوش‌های مصنوعی دارند. بنابراین استفاده از آن‌ها در سیستم‌های ناوبری یا کنترل‌های خودران دور از ذهن نیست. یک پژوهش در دپارتمان مهندسی بیولوژیک دانشگاه فلوریدا نشان می‌دهد که آزمایشات اولیه برای به کاربردن نورون‌های زنده در سیستم‌های هدایت هواپیما موفقیت آمیز بوده است. محققان با پرورش این نورون‌ها و برپایی یک رابط کاربری میان آن‌ها و سیستم هدایت شبیه‌سازی‌شده‌ی هوایپما توانسته‌اند به نورون‌های مغزی نحوه‌ی کنترل آن هواپیما را آموزش دهند. این نورون‌ها به مثابه‌ی یک خلبان حرفه‌ای بسیاری از آزمون‌ها را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اند. لازم به اشاره است که نورون‌های استفاده شده در این آزمایش از موش‌ها تهیه شده است.

پیشتازی اسرائیل در صنعت تولید گوشت مصنوعی

شش ماه پیش سایبرنما شرکت تولید گوشت مصنوعی Future Meat را معرفی کرد و بر این نکته تاکید داشت که با توجه به پیش‌بینی‌ها مبنی بر تبدیل‌شدن گوشت مصنوعی به قوت غالب جوامع سرمایه‌گذاری اسرائیل بر روی این تکنولوژی مبتنی بر استراتژی این رژیم در راستای حفظ موجودیت و افزایش نفوذ (به خصوص در جوامع کم‌تر توسعه‌یافته) است. بنابراین دور از ذهن نبود که در رخدادی مهم، شرکت مذکور با جذبِ ۳۴۷ میلیون دلار سرمایه، بزرگ‌ترین سرمایه‌ای که تا کنون در این صنعت جذب‌شده است را به خود اختصاص دهد. این شرکت از ارائه‌ی نام تمام سرمایه‌گذاران خود خودداری کرده است اما اعلام داشته است که دلیل جذب این سرمایه راهِ حل‌های این شرکت برای کاهش ۸۰ درصدی گاز‌های گلخانه‌ای، ۹۹ درصدی زمین و ۹۶ درصدی مصرف آب در تولید گوشت مصنوعی نسبت به گوشت طبیعی است. منابع اعلام کرده‌اند که دیگر شرکتِ بزرگ تولید کننده‌ی گوشتِ مصنوعی در اسرائیل، یعنی Aleph Farms نیز ۱۰۹ میلیون دلار سرمایه جذب کرده است.

آیا مافیا و کارتل‌ها از روبات‌های قاتل استفاده خواهند کرد؟

امروزه تکنولوژی‌هایی که ما به عنوان روبات‌های قاتل یا جنگ‌افزار‌های روباتیک می‌شناسیم در اختیار ارتش‌های پیشرفته یا تولید‌کنندگان خاص سلاح مانند Ghost Robotics است. با این حال ناظران بر روی این تکنولوژی‌ها بارها خاطرنشان کرده‌اند که با توجه به سرعتِ بالای توسعه‌ی این تکنولوژی‌ها، تولید روبات‌های سبک و ارزان دور از ذهن نخواهد بود. احتمالا همین امروز نیز برخی از کارتل‌های مواد مخدر یا مافیاهای جهانی در آزمایشگاه‌های خودشان در حال کار بر روی چنین جنگ‌افزار‌هایی هستند. در پژوهش جدیدی که دپارتمان مطالعات سلاح‌های هوشمند دانشگاه MIT انجام داده‌ است، «روبات‌های سلاخی‌کننده» نامِ جدیدِ این روبات‌های غیر قانونی و نگران‌کننده است. این پژوهش تاکید می‌کند که ما نباید به فکر روبات‌هایی مانند روبات‌های جنگ دنیاها باشیم بلکه روبات‌های سلاخی‌کننده روبات‌هایی کوچک (در اندازه‌ی یک تلفن هوشمند)، ارزان (به قیمت یک کلاشینکف) و بسیار مهلک (با توانایی نابودی بالا) هستند. آن‌ها بهترین انتخاب برای اهداف تروریستی محسوب می‌شوند. داعشی را فرض کنید که به چنین سلاح‌هایی مسلح شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا