اخبارتکنولوژی و هوش مصنوعی

نزدیک شدن دست رباتیک به مهارت های انسانی

تلاش محققان انگلیسی، برای تولید دست رباتیک به ثمر نشست!

سایبرپژوه– چند سالی است که ساخت دست رباتیک ذهن محققان کشورهای مختلف را به خود مشغول کرده و اگرچه تاکنون چندین مدل طراحی و تولید شده اما تاکنون دستاوردی که بتواند کارایی و عملکردی بسیار نزدیک به دست انسان را به ارمغان آورد، تولید نشده بود.

اما اخیرا محققان اداره WMG دانشگاه وارویک بریتانیا از تولید دست مصنوعی بسیار پیشرفته‌ای خبر داده‌اند که می‌تواند به سرعت و عملکردی همانند دست انسان که از گوشت و خون تشکیل شده، عمل کند که این دستاورد به لطف بهره‌گیری از تمرین شبیه‌سازی شده از طریق الگوریتم هوش مصنوعی جدید به دست آمده است. این فناوری روی دست رباتیک Shadow Robot Dexterous Hand پیاده شده که توسط مهندسان شرکت بریتانیایی Shadow Robot طراحی شده است. محققان دانشگاه وارویک نیز الگوریتمی را طراحی کرده‌اند که می‌تواند مهارت‌ها و قابلیت‌های پیشرفته‌ای را به دست رباتیک Dexterous Hand اعطا کند.

 

محققان در این دست از موتور فیزیکی به نام MoJoCo که مخفف عبارت Multi Joint Dynamics with Contact است، بهره گرفته‌اند. این موتور توسط مهندسان دانشگاه واشنگتن طراحی شده است. در حال حاضر، محققان در حال کار بیشتر روی این دستاورد هستند تا بتوانند هماهنگی میان دو دست روباتیک را به طور کامل ایجاد کنند. این مهارت به حدی است که دو دست رباتیک قادر خواهند بود اشیایی را به سمت هم پرتاب کنند و یا یک خودکار را بین انگشتان خود قرار دهند.

 

جیووانی مونتانا، از اساتید رشته علوم اطلاعات در این باره می‌گوید:

دست روباتیکی که ساخته شده، بسیار شبیه به دست انسان است. این دستاورد می‌تواند در شرایطی که انسان قادر به حضور در آن نیست، به‌کار گرفته شود و از راه دور کنترل شود. ما در تحقیقات خود به دنبال این هستیم تا به دست روباتیک بیاموزیم که چگونه بدون کمک انسان، با اشیا سروکار داشته باشد. سعی داریم تا این روبات را به نحوی توسعه دهیم که بتواند از عهده انجام کارهای پیچیده برآید.

 

منبع
digitaltrends

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا