اخبار

طراحی محرک های عصبی کنترل صرع

سایبرپژوه– محققان چینی توانستند به کمک محرک های عصبی بیماری صرع را کنترل کنند! این محرک ها در واقع رابط های الکترونیکی بین مغز و رایانه هستند، می توانند تا حد زیادی از بروز حملات صرع، جلوگیری کنند؛ این دست‌آورد مهم، موفقیت بزرگی برای جامعه پزشکی به شمار می‌آید چرا که تلاش های زیادی در گذشته، در راستای کنترل بیماری صرع، با شکست مواجه شده است.

طلسمی که بالاخره با کنترل محرک های عصبی باطل شد!

این محرک های عصبی کنترل صرع که «BCI» نامیده می‌شوند، کاربری فراوانی در درمان های بالینی افراد دارند؛ اولین آزمایشات مربوط به عملکرد این سیستم جدید در بیمارستان «SAHZU» که تحت نظر دانشکده پزشکی «ژجیانگ» فعالیت می‌کند، منجر به نتایج موفقیت آمیزی گشته؛ به نحوی که به اعتراف بسیاری از اساتید دانشگاهی و دانشمندان مطرح جهان، این اختراع جدید، پیشرفت بی‌نظیری در جهت مقابله با حملات صرع به حساب می آید. بنابر مصاحبه دکتر «ژانگ جیانمین»، مدیر گروه اساتید جراحی مغز و اعصاب در دانشگاه «ژجیانگ»، با روزنامه بین‌المللی «گلوبال تایمز»، بعد از عمل جراحی پیوند عصبی که روی بیماران اولیه انجام شد، عملکرد محرک های عصبی پیوند به خوبی آزمایش شده و اطمینان بالایی از سلامت کارکردی این اختراع، به دست آمد. تیم تحقیقاتی بالینی «BCI»، به سرپرستی دکتر «ژانگ جیانمین»، از سال ۲۰۱۰ در تلاشند تا با اختراع رابط های عصبی، طلسم سرکوب حملات صرعی را بشکنند و پیش از آنکه تشنج‌ها، موجب بروز آسیب های جبران ناپذیری به ساختار مغزی افراد شود، جلوی بروز آن‌ها را بگیرند و سرانجام نیز بعد از ده سال تحقیق و پژوهش، به راه‌حلی قابل قبول و مطمئن دست یافتند.

 

شناسایی محرک های عصبی پیش از بروز

دکتر «ژو جونمینگ»، معاون بخش جراحی مغز و اعصاب بیمارستان «SAHZU»، در یک مصاحبه در رابطه با نحوه کارکرد محرک های عصبی کنترل صرع، اذعان داشت:« این رابط‌ها، در جایگاه انتقال دهنده سیگنال های عصبی از رایانه به مغز انسان و برعکس، با حساسیت هرچه تمام‌تر، علائم بروز صرع را پیش از انجام گرفتن عملی تشنج، شناسایی کرده و با تحریک به موقع بخش های مربوطه در مغز، جلوی بروز این حملات را خواهد گرفت.» به گفته تیم تحقیقاتی دانشگاه «ژجیانگ» چین، محرک های عصبی، یک فناوری پیشرفته است که توانایی بسیار منحصربفردی در پیش‌بینی حملات صرع و مقابله با آن دارد. این محرک‌ها به صورت بی‌سیم شارژ می‌شوند و در مقایسه با مدل های مشابه قبلی که اکثرا نیز غیرچینی هستند، از عمر مفید بیشتر، حجم کمتر و وزن سبک‌تری برخوردارند. تاکنون بسیاری از بیماران تشنجی در این بیمارستان، با این روش جدید، به طور کامل بهبود یافته و مرخص شده اند و این مسئله، خود سندی بر عملکرد مطمئن این اختراع جدید است

منبع
globaltimes

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا