اخبار

«IBM» از سریع‌ترین سیستم محاسبات کوانتومی رونمایی می‌کند

شرکت «IBM» از سریع‌ترین سیستم محاسبات کوانتومی جهان موسوم به «X100» در سال ۲۰۲۰ رونمایی خواهد کرد. طی چند سال گذشته، این شرکت تحقیقاتی گسترده‌ای را  در جهت توسعه‌ی محاسبات کوانتومی آغاز کرده‌است و بنابر اظهارات مسئولین این شرکت، در برخی از کارهای خاص، نتایج عملکردی تا ۱۰۰ برابر بهبود پیدا کرده‌است.

تغییرات «IBM»

این شرکت قصد ندارد این پیشرفت را فقط از طریق توسعه‌ی سخت‌افزاری، بلکه از طریق استقرار ابزارهای جدید نرم‌افزاری، الگوریتم ها و مدل های جدید به پیش ببرد. در اواخر سال گذشته، «IBM Fellow» به همراه «Jay Gambetta» که یک مجموعه‌ی تحقیقاتی رایانش کوانتومی است، یک فضای گرافیکی را منتشر کردند که نشان می‌دهد «حجم کوانتوم IBM» افزایش یافته، وابسته به ارتقاء های سخت‌افزاری این مجموعه است. حجم کوانتوم معیاری است که برای اندازه گیری توانایی ها و میزان خطاهای رایانه کوانتومی طراحی شده است. این معیار، در واقع حداکثر اندازه مسئله ایست که می تواند با موفقیت پیاده سازی، شبیه‌سازی و حل کند. «IBM» این مقیاس را به عنوان روشی برای مقایسه توانایی کامپیوترهای کوانتومی با معماری متفاوت معرفی کرد. این شرکت توانسته‌است بدون افزایش تعداد کیوبیت های فیزیکی در سیستم های رایانه‌ای، به مقادیر بالاتر حجم کوانتومی دست پیدا کند. این بدان معناست که «IBM» تغیرات اساسی گسترده‌ای را در سیستم خود ایجاد کرده است. این شرکت اخیرا طی یک اعلامیه، انتشار آینده زمان اجرای «Qiskit» را، اواخر سال جاری تعیین کرده است. این چارچوب منبع باز (Open Source)، یکی از سریع‌ترین سیستم های محاسبات کوانتومی جهان است. از این ابزار برای ایجاد و دستکاری برنامه های کوانتومی و اجرای آنها بر روی نمونه های اولیه دستگاه های کوانتومی در هر سخت افزاری استفاده می‌شود. «Qiskit» ظرفیت اجرای مدارهای بیشتر را با سرعت بالاتری افزایش داده است و ظاهراً می تواند برنامه های کوانتومی را ذخیره کند تا دیگران هم قابلیت اجرای آن را داشته باشند.

جدیدترین دست‌‌آورد ها

با استناد بر اظهارات مسئولین «IBM»، تا سال آینده امکان اجرای مدارهای دینامیکی به وسیله‌ی شبکه های کوانتومی فراهم خواهد شد. این دست‌آورد از طریق اجرای نهایی دستورالعمل های کلاسیک و کوانتومی مهیا شده است که مطابق با آن ها، کیوبیت های محاسباتی نیز می‌بایست تقویت شوند. در سال ۲۰۲۳ ، این شرکت منابع اطلاعاتی و سیستم های کنترل جدیدی را راه اندازی خواهد کرد که به توسعه دهندگان امکان دسترسی به حجم زیادی از کیوبیت ها را می‌دهد. البته تاکنون هیچ صحبتی مبنی بر یکپارچه‌سازی این کیوبیت ها از سوی مسئولین «IBM» اعلام نشده است اما پیش‌بینی می‌شود که با ارائه‌ی «X100» مقدار زیادی از این داده‌ها برای یکپارچه‌سازی شبکه، به اشتراک گذاشته شوند. «X100» که یک شبکه‌ی کوانتومی مبتنی بر رایانش ابری است، قادر خواهد بود محاسبات کلاسیک و کوانتومی را با هم ادغام کرده و از طریق زبان های برنامه‌نویسی فوق‌العاده پیشرفته، مدل هایی را حل کند که برای سالیانی دراز، از دید دانشمندان غیرقابل حل تلقی می‌شدند. «X100» سریع‌ترین سیستم محاسبات کوانتومی جهان خواهد بود که «IBM» را امیدوار ساخته‌است تا بتواند حجم کوانتوم و تعداد واقعی کیوبیت های خود را افزایش داده و حتی امیدوار باشد که ظرف چند سال آینده، به طور جدی ماشین های کلاسیک را در طیف گسترده ای از مشکلات عملی مخصوصا در آنالیز های سه‌بعدی، به چالش بکشد

منبع
Extremetech

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا