اخبارتکنولوژی و هوش مصنوعی

۲۰۲۰ همچنان غافلگیرکننده، هکرها به ابرکامپیوترها هم رحم نکردند

سایبرپژوه – به نظر می‌رسد که بحران امنیتی جدیدی در انتظار صنایع کامپیوتر است و جرائم دیجیتالی به یک رده بسیار بزرگ و مهم از جرایم تبدیل شده است ولی جدیدترین نوع این جرایم بر روی حمله به ابرکامپیوترها تمرکز داشته است.

به‌صورت کلی باید گفت که حملات دیجیتالی امر چندان جدیدی نیست ولی اخیرا مواردی از این حملات شکل گرفته است که موجبات نگرانی متخصصان امنیتی را ایجاد کرده است.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، تعداد زیادی از حملات در اتحادیه اروپا نسبت به ابرکامپیوترهای بزرگ انجام شده است و نوع جدیدی از بد افزار که به صورت اختصاصی برای این بدافزارها طراحی شده است، نگرانی بسیار بزرگی را برای متخصصان به وجود آورده است.

این بدافزار بر روی استخراج رمزارز مونرو تمرکز داشته و در طول هفته گذشته به دفعات مراکز مهمی مانند دانشگاه ادینبورو را مورد حمله قرار داده است. در طی این حملات تعداد پنج خوشه کامپیوتری از نوع bwHPC’s مورد حمله قرار گرفته بودند.

 

با این وجود جدیدترین نمونه از این حملات مربوط به دانشگاه لودویگ ماکیمیلیان مونیخ بوده است که البته پیش از این نیز تلاش‌های بسیار زیادی در زمینه انجام حملات نسبت به این مرکز انجام شده بود.

دانشمندان مرکز تحقیقات امنیتی Cado به سراغ بررسی این حملات رفته و متوجه شده‌اند که این حملات از طریق نقطه ضعفی که در سیستم لاگین SSH یا همان شل امن وجود داشته است انجام شده است و همین روش در حملات مختلف نیز بر روی ابرکامپیوترهای دیگری در جهان انجام شده است.

همچنین حملات از طریق آدرس‌های آی.پی کشور چین انجام شده است و به نظر می‌رسد که نگرانی جدید دانشمندان پس از کرونا، حملات بزرگ به ابرکامپیوترها خواهد بود که مسلما آسیب‌های بسیار زیادی را به همراه خواهد داشت.

منبع
ایتنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا