اخباراقتصاد و سیاست سایبری

معاملات نفتی به واسطه بیت کوین

سایبرپژوه– زمزمه هایی در مورد استفاده از بیت کوین برای معامله های بین مرزی در بخش انرژی شنیده می‌شود اما به عقیده کارشناسان اگر کشورها و شرکت های انرژی بخواهند از بیت کوین استفاده کنند این کار حداقل یک دهه طول می‌کشد.

به گزارش کوین دسک، برخی از کشورهای خاورمیانه به دنبال انجام معاملات نفتی با بیت کوین هستند. ولی اکثر رهبرانی که در کنفرانس سالانه اقتصاد در داووس گردهم آمده بودند نسبت به این کار خوشبین نیستند. احمد هیکان مدیرعامل شرکت قالا در مصر گفت نسبت به بیت کوین خوشبین نیست چون این رمز ارز ساختار قانونی برای معاملات عمده را ندارد.

اگر کشورها و شرکت های انرژی بخواهند از بیت کوین استفاده کنند، این کار حداقل یک دهه طول می کشد. نمایندگانی از عمان، امارات متحده عربی و عربستان هم همین نظر منفی را نسبت به بیت کوین به عنوان یک سرمایه دارند و معمولاً آن را راهی برای قمار می‌دانند. ولی وقتی از آنها در مورد استفاده از بیت کوین برای قراردادهای نفتی با توجه به فشار شدید اقتصادی آمریکا بر صادرکنندگان انرژی مثل ایران و عراق سوال شد، یک سیاستمدار عمانی پاسخ داد: “بستگی دارد چه کسی این سوال را بپرسد.”

تحریم‌های آمریکا

وقتی دونالد ترامپ اروپا را مجبور کرد با عرضه کنندگان «نامهربان» انرژی معامله نکند، مسئله تحریم های آمریکا بیش از پیش در این منطقه مورد توجه قرار گرفت. رئیس جمهور عراق طی یک سخنرانی در روز چهارشنبه اعلام کرد عراق حق دارد با شرایط خودش با همسایه هایش رابطه داشته باشد. مدیرعامل گروه تجاری الخُلی (Al-Kholi) عربستان، این عقیده را رد کرد که قراردادهای نفتی با بیت کوین بتواند جایگاه خود را پیدا کند. وی با اشاره به تلاش ها برای دور شدن از دلار آمریکا و بستن قراردادهای نفتی با یورو گفت: ما ۳۰ سال است داریم در این زمینه تلاش می‌کنیم. تا زمانی که بیت کوین مثل بازاربورس قانونی نشود این اتفاق نمی‌افتد.

بدر جعفر، کارآفرین و بازرگان اماراتی و مدیر عامل شرکت نفتی کرسنت پترولیوم گفت: رهبران و تاجران دنیا هنوز به رمز ارزها اعتماد ندارند. اگر قرار باشد قراردادهای نفتی با ارزی غیر از دلار بسته شوند، عوامل سیاسی مربوط به روسیه و چین پیش‌برنده آن خواهند بود. به زودی یک ارز دیجیتال توسط چین راه اندازی خواهد شد که به عرضه کنندگان انرژی که خواهان دوری از دلار هستند یک سیستم جایگزین ارائه می‌دهد.

پشتوانه ارز دیجیتال

دنی دنگ، رئیس گروه بلاک چینِ چین گفت ارز دیجیتال این کشور که مبتنی بر فناوری بلاک چین است و انتظار میرود در سال ۲۰۲۰ توسط بانک مرکزی چین در مقیاسی محدود عرضه شود، می‌تواند پشتوانه‌ای برای بازارهای انرژی باشد. وی در این مورد گفت: بیت کوین یک اکوسیستم بسیار بزرگ دارد ولی هنوز هم نمی‌تواند از پس میزان تجارت کالایی مثل نفت بر بیاید. تاجران نفت و گاز از شیوه ای (لورج) استفاده می‌کنند که باید با سیستم های مالی پشتیبانی شود. مناطقی مانند ایران احتمالا (به دلیل تحریم ها) از بیت کوین و سایر سیستم‌های پرداخت استفاده می‌کنند. ولی سایر کشورهایی که این مشکل را ندارند نقش مهمی در پرداخت با رمز ارزها بازی می‌کنند. تمام تاجران و دیپلمات ها از چین گرفته تا عمان معتقد بودند که دلار در آینده نزدیک همچنان بر بازارها تسلط خواهد داشت ولی جایگزین های آن در راه هستند.

منبع
فینمگ

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا