اخبار

متاورس محل همگرایی بلاک چین، واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و اینترنت ۵g

 

دنیا به سمت یک واقعیت مجازی در حال حرکت هست. جایی که تمامی فناوری‌های نوظهور ازجمله هوش مصنوعی، واقعیت مجازی (VR)، واقعیت افزوده(AR)، ۵G، و بلاک چین (و ارزهای دیجیتال مرتبط) همگرا می‌شوند. کاتالیزور این همگرایی، متاورس خواهد بود یعنی شبکه‌ای متصل از جهان‌های مجازی سه‌بعدی همیشه روشن.
مفهوم متاورس پتانسیل گسترده‌ای دارد که در سطوح مختلف جای می‌گیرد؛ از یک سو می‌تواند یک کانال رسانه اجتماعی سه‌بعدی با پیام‌رسان‌های مختلف باشد که توسط هوش مصنوعی برای هر کاربر مجزاست. این چشم‌انداز متا (یا همان فیس‌بوک) است که زاکربرگ آن را دنبال می‌کند. از سوی دیگر، امکان دارد متاورس  به نسخه بعدی اینترنت تبدیل شود. یعنی به‌جای تماشای اخبار، می‌توانید احساس کنید که در اخبار هستید. درواقع، متاورس به‌دنبال جایگزینی یا بهبود عملکرد واقعی در یک فضای مجازی است. کارهایی که کاربران در زندگی روزمره خود مانند شرکت در کلاس انجام می‌دهند، می‌توانند به‌جای آن در متاورس انجام شود.
درحالی‌که متاورس تازه به نظر می‌رسد، یک متاورس بسیار واقعی در سال ۲۰۰۳ با‌عنوان Second Life ساخته‌شد. میلیون‌ها نفر به این پلتفرم هجوم آوردند تا دنیای دیجیتالی جایگزینی را تجربه کنند. حتی دانشگاه هاروارد، کلاس‌های آنلاین را در Second Life تدریس می‌کرد. بااین‌حال، محبوبیت Second Life کمی بعد به دلیل واسط کاربری ضعیف، حواس‌پرتی‌های متعدد و … کاهش یافت.
به‌هرحال به نظر می‌رسد حرکت و بودجه عظیمی در حال حمایت از متاورس است. وینفیلد، شریک عمومی بنیان‌گذار شرکت VC Ascend، متاورس را “آخرین تکامل [یک] تغییر مداوم، به یک زندگی دیجیتالی فزاینده” می‌داند که درنهایت به دیدگاه‌های علمی تخیلی بسیاری، لباس حقیقت می پوشاند.
تمام فناوری های واقعیت مجازی، اینترنت ۵g، واقعیت افزوده و بلاک چین در پدیده متاورس جمع خواهند شد.

منبع: venturebeate

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا