اخباراقتصاد و سیاست سایبریتکنولوژی و هوش مصنوعیفرهنگ سایبری

فضای مجازی، فضای آموزشی را دگرگون می‌کند

سایبرپژوه– امیر خوراکیان معاون فرهنگی، اجتماعی و امور محتوایی فضای مجازی در بیست و سومین جلسه فکرانه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان با اشاره به ویژگی‌های فضای مجازی گفت: تحولاتی که فضای مجازی در پی دارد، ناشی از این ویژگی‌های آن ازجمله شبکه ای بودن فضای مجازی، هوشمندی و خدماتی شدن این فضا است.

وی گفت: در فضای مجازی با کلان داده‌ها مواجهیم که سرمایه بزرگی در مسائل اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است. استفاده از هوش مصنوعی و.. به این کلان داده‌ها اضافه می‌شود و ظرفیت‌های جدیدی را ایجاد می‌کند.

معاون فرهنگی، اجتماعی و امور محتوایی فضای مجازی گفت: در حال حاضر، فضای مجازی، فضای ارتباطات انسان است و ۷ میلیارد کاربر به اینترنت وصل هستند. در آینده با آمدن اینترنت اشیا این عدد به ۵۰ میلیارد می‌رسد. فضای مجازی زیست بوم انسان و اشیا خواهد شد و ما با اشیا نیز ارتباط خواهیم داشت.

مشکلات رشد فکری دانش آموزان در پی استفاده بیمارگونه از فضای مجاری

خوراکیان خاطرنشان کرد: دانش آموز بعلاوه فضای مجازی با دانش آموز منهای فضای مجازی متفاوت است. آیا فضای آموزشی و نظام تعلیم و تربیت این تفاوت را در برنامه ریزی ها لحاظ کرده است؟ استفاده افراطی از اینترنت. زندگی، خرید، ارتباطات، بازی، سرگرمی و… همه در فضای مجازی است. استفاده معمولی، استفاده افراطی بیمارگونه و استفاده اعتیادگونه باعث مشکلات مختلف در رشد فکری، بدنی و ذهنی دانش آموزان می‌شود.

وی گفت: خواب در رشد انسان و بهداشت روانی و جسمی انسان یک مساله بسیار مهم است. خواب در نسل فعلی، شدیداً دچار مشکل و نقص و به هم ریختگی شده و بازیابی جسمی را با رکود و خطر درگیر کرده و تمرکز و تحصیل را به هم ریخته و لذا مدل مطالعه تغییر یافته است. این نسل از مدل مطالعه از ابتدا تا انتها به مدل مطالعه نکات مهم تغییر کرده است و بیشتر ذائقه آنها تصویری شده است این ذائقه حال و حوصله متن خوانی را از بین برده است. حدود ۶۷ درصد محتوای فضای مجازی تصویر است.

 بازی های رایانه  در فضای مجازی

معاون فرهنگی، اجتماعی و امور محتوایی فضای مجازی گفت: در زمینه بازی‌های رایانه‌ای نیز در حال حاضر ۲۸ میلیون گیمر داریم که خیلی از اینها دانش آموز هستند. متوسط سن ایشان ۲۱ سال بوده که در دو سال اخیر به ۱۹ سال رسیده است. میانگین از ۷۲ دقیقه در روز به ۹۰ دقیقه رسیده است. بازی‌ها از فضای کامپیوتر به فضای گوشی منتقل شده است و ۸۸ درصد بازی‌ها، بازی‌های موبایلی هستند، ۲۵ درصد رایانه‌ای و ۱۸ درصد کنسولی هستند

وی گفت: یکی از تحولات آینده، شخصی سازی است و هر کسی نیازها و خدمات خودش را در فضای مجازی بسازد. فضای آموزشی برای شما متناسب با فرد شما طراحی می‌شود. جریان داده‌ها و اینکه همه اطلاعات در این حوزه ثبت می‌شود و سرمایه‌های انسانی ما در اختیار پلت فرم‌های خارجی قرار می‌گیرد. مسئله حریم خصوصی و … بحث مفصلی است.

معاون فرهنگی، اجتماعی و امور محتوایی فضای مجازی گفت: با تغییر جایگاه و کیفیت نظام تعلیم و تربیت مواجهیم. نقش حاکمیت در تعلیم و تربیت متفاوت خواهد شد، مخاطبمان با ویژگی‌های جدید خواهد بود و نیازمند برنامه ریزی های متفاوت خواهد بود. یک سری مفاهیم مثل استقلال، حریم خصوصی و… متفاوت خواهد شد. ضرورت سرعت تصمیم گیری در این فضا بسیار مهم است. عقب افتادگی ما بسیار زیاد است. باید به سرعت تصمیم گرفت.
سایر مطالب پیرامون تاثیرات فضای مجازی بر فضای آموزشی و… را در صفحه دسته‌بندی تکنولوژی و هوش مصنوعی بخوانید.

منبع
مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا