اخبارسایبرنما

سایبرنما- ۵۳

مجله هفتگی سایبرنما با معرفی آخرین و مهم ترین رخدادهای تکنولوژیک دنیا و تبیین اهمیتِ آن‌ها در آینده‌ی بشریت، شما را با مسیر انقلاب تمدنی سایبری آشنا می کند.خبر‌های این هفته‌ی سایبرنما با تحلیل تلاش‌های اسرائیل برای داروسازی هوشمند آغاز می‌شود. سپس از آینده‌ی پاسخ‌گویی اداری و تجاری و کاربردِ چت‌بات‌ها و هوش‌های مصنوعی در این حوزه خواهیم گفت. سومین خبر این هفته‌ی سایبرنما به نظر دولت چین در مورد‌ بت‌های متاورسی اختصاص دارد. دولت چین با بحران معنویت سایبری روبروست و در طول یک سال گذشته چندین بار به این موضوع واکنش نشان داده است.  در ادامه از پژوهشی خبر خواهیم داد که تلاش می‌کند با استفاده از تحریک مغناطیسی فراجمجمه‌ای افسردگی را درمان کند. و در آخرین خبر این هفته به ساخت هواپیماهای خودران توسط دارپا خواهیم پرداخت.با ما در این شماره همراه باشید

اسرائیل در صنعت داروسازی هوشمند سرمایه‌گذاری می‌کند
ما انسان‌ها، به خصوص در عصرِ حاضر، وابستگی شدیدی به داروها داریم. ما در پیِ زندگی طولانی‌تر هستیم و برای مداوای خودمان در مقابل بیماری‌‌های جدید و قدیم، نیازمندِ استفاده از مواد شیمیایی یا طبیعی خارجی جهتِ کمک به عملکردِ بدنمان هستیم. دقیقا به همین دلیل است که صنعتِ داروسازی هوشمند (یعنی استفاده از هوش مصنوعی برای پیدا کردنِ ترکیبات دارویی جدید یا صحیح) به یکی از افق‌های اصلی پزشکی سایبری بدل شده است. سایبرنما پیشتر از تلاش‌های فیسبوک و کمبریج در این حوزه خبر داده بود. حال یک شرکت اسرائیلی هم اعلام کرده است که یک پلتفرم هوش مصنوعی برای توسعه‌ی داروسازی ایجاد کرده است. این شرکت هدف خودش را شناسایی ساختار پروتئینی و ساخت داروهایی برای درمان بیماری در سطح پروتئینی اعلام کرده است. تمرکز این شرکت بر روی پروتئین در حالی است که پیش‌تر سایبرنما از یک پروژه‌ی پروتئینی برای تامین برق درون‌کاشت‌های انسانی خبر داده بود. آیا اسرائیل هم به مانند گوگل پروتئین‌ها را راهِ حل همه چیز می‌داند؟ به هر روی شرکت مذکور اعلام کرده است که از فاز تحقیقاتی خارج شده است و همین اکنون در حال تولید داروی درمان سرطان ریه و انجام تحقیقات بالینی بر روی این داروست. در این شکی نیست که یکی از معیار‌های قوت و قدرت سایبری در جهانِ آینده، پزشکی سایبری و داروسازی هوشمند است.

آینده‌ی پاسخگویی اداری و تجاری از آنِ هوش‌های مصنوعی است
از همان چند صد سال پیش که شایعات در مورد دخترِ ماشینیِ دکارت بر سرِ زبان‌ها جاری بود، یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های هوشِ مصنوعی توانایی «سخن گفتن» آن‌ها قلمداد می‌شد. پردازش زبان طبیعی یکی از روند‌های اصلی این حوزه برای عطا کردنِ قابلیتِ سخن‌گویی به هوش‌های مصنوعی است. هوش‌های مصنوعی باید بتوانند زبان طبیعی انسانی را درک کنند و با انسان‌ها به مانند همین زبان سخن بگویند. در جدید‌ترین پیمایشِ انجام شده در مورد کاربرد هوش‌های سخن‌گو در صنایع تجاری، مشخص شده است که ۸۰ درصد مشتریان و اربابانِ رجوع ترجیح می‌دهند که به جای صحبت کردن با یک اپراتورِ انسانی (و معطلیِ احتمالیِ آن) با ماشین‌‌ها و هوش‌های مصنوعی‌ای که کارآمد باشند صحبت کنند. هم‌چنین موسسه‌ی معتبرِ تحقیقاتی گارتنر پیش‌بینی کرده است که مابین ۲ تا ۵ سالِ آینده استفاده از چت‌بات‌ها در اداره‌جات و شرکت‌های تجاری رشدِ ۱۰۰ درصدی خواهد داشت. همان‌طور که با آمدنِ شرکت‌های تاکسی‌رانیِ آنلاین شغلی به نامِ «آژانس‌داری» نیز از بین رفت، با قطعیت می‌توان از نزدیکیِ محو‌شدن (یا حداقل محدودیتِ بسیار وسیع) شغلِ اپراتوری اداری و تجاری نیز سخن گفت. به قول نخست‌وزیر روسیه، در آینده دیگر شغل‌های یک‌نواخت و روزمره‌ای برای انسان‌ها وجود نخواهد داشت.

دولت چین در مقابلِ بت‌های متاورسی موضع‌گیری کرد
چین پس از آن که به حوزه‌ی صنایع و شرکت‌های سایبری خود سر و سامان داد و به یکی از مهم‌ترین بازیگران سایبری در حوزه‌ی تکنولوژی بدل شد، چند صباحی است که برنامه‌های فرهنگی سایبری را نیز در دستور کار خود قرار داده است. سال پیش بود که اداره‌ی فضای سایبری چین اعلام کرد با آن‌چه «فرهنگِ آشوبناکِ سلبریتی‌ها» خوانده می‌شود، مقابله‌ی جدی خواهد کرد. بنا بر گزارش‌ها یک عملیاتِ ۲ ماهه توسط دولت چین برای از بین بردن «باشگاه‌های پرستشِ سلبریتی‌ها» انجام شد. نتایج این عملیات در دسترس نیست اما روشن است که دولت چین با معضلِ «پرستش» و «دین‌داریِ نوینِ مبتنی بر سلبریتی‌ها» روبروست. حال در هفته‌ی گذشته دولتِ چین این بار در مورد معضل «بت‌های متاورسی» هشدار داده است. در حالی که سلبریتی‌های مورد پرستش را «بت‌های اینترنتی» باید خواند، بت‌های متاورسی همان آواتار‌ها و شاید حتی NFTهایی است که مردم آن‌ها را در آینده پرستش خواهند کرد. واکنش زودهنگام دولت چین به بت‌های متاورسی (واکنش به تروریسم متاورسی در ایالات متحده را به خاطر بیاورید) حاکی از یک بحران فرهنگی شدید در جامعه‌ی فاقدِ معنویتِ چینی است. «معنویتِ سایبری» از دهه‌ی هشتاد و نود میلادی یکی از بحران‌های فرهنگی در بسیاری از جوامع بوده است و کم‌رنگ بودنِ آن در جامعه‌ی ایرانی را نباید به معنای ایمنیِ مطلقِ این جامعه نسبت به این روند‌ها دانست.

تحریک مغناطیسی فراجمجمه‌ای به درمان افسردگی شدید کمک می‌کند
افسردگی یکی از مهم‌ترین مشکلات روحی جوامع امروز است و تکنولوژی‌های سایبری (مانند خبر اول این هفته) می‌توانند راهِ حلی برای درمان این مشکلات باشند. سایبرنما پیش‌تر از روندِ درون‌کاشت‌های مغزی برای درمان افسردگی صحبت کرده بود و آن را یک روند مهم برای درمان این دسته از بیماری‌ها دانسته بود. حال در پی معرفی یک روندِ دیگر با عنوانِ «تحریک‌ِ فراجمجمه‌ای» هستیم. در ساده‌ترین تعریف، در حالی که درون‌کاشت‌ها با نفوذ به درونِ مغز بافت‌های مغزی را تحریک می‌کنند، تحریکِ فراجمجمه‌ای بدون نیاز به نفوذ در جمجمه عمل می‌کند. پیش از تحقیقِ جدیدِ دانشگاه استنفورد پروتکل‌های تحریکِ فراجمجمه‌ای تنها با نرخِ پایینِ ۳۲ درصد موفقیت پیگیری می‌شدند. اما هفته‌ی گذشته دانشمندان دانشگاه استنفورد توانستند به پروتکلی دست یابند که تا ۷۹ درصد موفقیت درمانی را تضمین می‌کند. این دست‌آورد‌ها در حالی است که عده‌ای از متفکرین ذاتِ خودِ تکنولوژی‌های سایبری و پیامد‌های فرهنگی و تمدنیِ آن را به عنوانِ عامل اصلی مشکلات روحی معرفی می‌کنند. آیا عاملِ بیماری خودش می‌تواند درمان باشد؟ شاید واکسن‌ها پاسخِ خوبی به این سوال باشند.

هواپیماهای خودران در راه هستند؟
خوانندگان سایبرنما به خوبی با روند و پروتکل‌های خودروهای سواری خودران و خودروهای صنعتی خودران و حتی پهپاد‌های خودران آشنا هستند. روند‌های گوناگون در حوزه‌ی «خودران‌ها» نشان می‌دهد که به زودی هر «ماشینِ متحرکی»‌ بدل به یک ماشینِ خودران خواهد شد و خب، هواپیماها هم یکی از همین ماشین‌های متحرک (و شاید یکی از جذاب‌ترینِ آن‌ها) هستند. سال‌هاست که تکنولوژی‌های «خلبانِ خودکار» (همراه با خلبان انسانی) در هواپیماها استفاده می‌شود اما وقتی از «خودران» صحبت می‌کنیم باید متوجه باشیم که یک ماشین خودران با یک ماشینِ خودکار تفاوت‌های بنیادینی دارد. بنا بر گزارش‌ها دارپا در حال توسعه‌ی هواپیماهای خودران است. خوب است بدانید که یک پهپادِ RQ170 برای انجام یک پروازِ عملیاتی نیازمندِ ۷ خلبان و ۲۰ اوپراتور انسانی است. پس زمانی که از هواپیمای خودران صحبت می‌کنیم، از هواپیمایی صحبت می‌کنیم که بدون دخالت انسانی و به مثابه‌ی یک جنگ‌افزار روباتیک خودش عملیات خودش را تشخیص دهد و عملیات را بدون دخالت و هدایت انسانی انجام دهد. دارپا یک هوش مصنوعی مستقل برای این هواپیماها طراحی کرده است. این هواپیما (اگر با خودروهای خودران سنجیده شود) در سطح ۳ قرار دارد و خلبان انسانی بر روی هوش مصنوعی نظارت می‌کند. آزمایش‌ها نشان داده است که این هواپیما در زمینه‌ی سرعت عمل در حملات، عکس‌برداری و فرار نسبت به خلبان انسانی عملکرد بهتری دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا