تکنولوژی و هوش مصنوعیفرهنگ سایبری

هوش مصنوعی گنجینه شاه کلیدها

سایبرپژوه– هوش مصنوعی یکی از پدیده‎های جدید دنیای دیجیتال است که امروزه مورد استقبال صنایع و علوم مختلف قرار گرفته به‌طوری‌که تمام این بخش‎ها از علم پزشکی گرفته تا صنعت کشاورزی یا از چالش‎های زیست‌محیطی تا حتی مسائل اجتماعی درصدد هستند بتوانند به لطف هوش مصنوعی راهکار بهتری برای مدیریت مشکلات خود پیدا کنند. هرچند در این میان نظراتی در مورد سوءاستفاده از هوش مصنوعی وجود دارد با این حال هوش مصنوعی، فناوری مهمی با کاربردهای فراوان است و می‌تواند ابزار ارزشمندی برای حل کردن مشکلات جهانی باشد.

از طرفی، مشکلات جهانی، پیچیده هستند و هوش مصنوعی می‌تواند ابزار ارزشمندی باشد که تلاش انسان را در ارائه راه‌حل‌هایی برای مشکلات آزاردهنده تقویت کند. در ادامه در مطلبی به گزارش «ایسنا» به نقل از فوربس، به ۹ حوزه می‌پردازیم که هوش مصنوعی، کاربرد خوبی در آنها به نمایش می‌گذارد.

بررسی سرطان

هوش مصنوعی که مبتنی بر الگوهای یادگیری عمیق است، درحال‌حاضر در حوزه سلامت به‌کار می‌رود. قابلیت‌های تصویربرداری هوش مصنوعی، به‌خصوص برای تشخیص و بررسی سرطان‌های گوناگون از جمله سرطان پستان، امیدوارکننده هستند.

هوش مصنوعی، برای پیش‌بینی گسترش بیماری در یک شبکه مراقبت سلامت کاربرد دارد. گروهی از پزشکان بیمارستان مانت ساینا آمریکا، الگوریتم‌های هوش مصنوعی مبتنی بر یادگیری عمیق را برای پیش‌بینی گسترش بیماری‌های ریه، راست‌روده و پروستات با ۹۷ درصد دقت مورد استفاده قرار داده‌اند. پژوهش‌های منتشر شده در مورد سرطان، آزمایش‌های بالینی و تولید دارو، به ارائه داده‌های بسیاری می‌انجامند که نشان می‌دهند هوش مصنوعی می‌تواند به بررسی، راهنمایی و تصمیم‌گیری در مورد مراقبت‌های بهداشتی کمک کند.

 نجات زنبورها

پروژه‌ای موسوم به پروژه جهانی زنبور که با تلاش پژوهشگران انگلیسی آغاز شده، یک پروژه اجتماعی است که هوش مصنوعی را برای نجات زنبورها به‌کار می‌گیرد. جمعیت زنبورهای جهان، رو به کاهش است و این می‌تواند خبر بدی برای سیاره ما و همین‌طور ذخیره غذای ما باشد. پژوهشگران در این پروژه، با همکاری شرکت آمریکایی اوراکل تلاش می‌کنند با جمع‌آوری داده به وسیله حسگرها، میکروفن‌ها و دوربین‌هایی که نزدیک کندوی زنبورها کار گذاشته شده‌اند، نحوه نجات دادن این موجودات سودمند را یاد بگیرند.

داده‌های به‌دست آمده، در فضای ابری بارگذاری می‌شوند و سپس با کمک هوش مصنوعی مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرند تا الگوها و روندهایی که به زنده ماندن زنبورها کمک می‌کنند، شناسایی شوند. نهایتا هوش مصنوعی کمک می‌کند انتشار داده‌ها در زمان واقعی و مقیاس جهانی، ساده‌تر باشد و نجات زنبورها نیز ساده‌تر انجام شود.

 ابزاری برای افراد ناتوان

دیگر کاربرد خوب هوش‌مصنوعی، کمک کردن به افراد ناتوان برای غلبه بر مشکلات است. در این راستا، شرکت هوآوی از هوش مصنوعی و واقعیت افزوده برای ابداع یک اپلیکیشن رایگان تلفن‌‌همراه موسوم به استوری‌ساین استفاده کرد که به کودکان ناشنوا کمک می‌کند با ترجمه متن به زبان اشاره، خواندن را بیاموزند. این شرکت، ابزاری ابداع کرده که می‌تواند اختلالات بصری را در کودکان شناسایی کند تا درمان پیش از اینکه اختلالات موجب نابینایی شوند، آغاز شود.

اپلیکیشن «فیسینگ ایموشنز» (Facing Emotions)، دیگر اپلیکیشن شرکت هوآوی است که احساسات را به شکل صداهای کوتاه و ساده ارائه می‌دهد. این اپلیکیشن، احساسی را که در چهره دیگران می‌بیند، مورد ارزیابی قرار می‌دهد تا به‌کاربر در دیدن احساس مخاطب او کمک کند. این اپلیکیشن برای ارزیابی بینی، دهان، ابروها و چشم‌ها، دوربین عقب تلفن همراه را به‌کار می‌گیرد و از هوش مصنوعی برای تحلیل احساسات چهره افراد مانند احساس خشم، ترس، انزجار، ناراحتی، شادی و شگفتی استفاده می‌کند.

 تغییرات اقلیمی

تغییرات اقلیمی، یک معضل بسیار بزرگ به‌شمار می‌روند اما برخی از افراد پیشرو در حوزه هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی باور دارند که ممکن است فناوری بتواند بر این مشکلات غلبه کند. یادگیری ماشینی می‌تواند انفورماتیک اقلیمی را بهبود ببخشد. الگوریتم‌های یادگیری ماشینی، حدود ۳۰ مدل آب و هوا را شامل می‌شوند که هیات بین‌دولتی تغییر اقلیم از آنها استفاده می‌کند. هوش مصنوعی می‌تواند به آموزش و پیش‌بینی پیامدهای تغییرات اقلیمی در نواحی گوناگون بپردازد. پژوهشگران موسسه الگوریتم‌های یادگیری مونترآل، از شبکه‌های عصبی برای شبیه‌سازی آسیب‌های ناشی از توفان‌های شدید و بالا رفتن سطح دریا استفاده می‌کنند.

 محافظت از حیات وحش

یکی دیگر از کاربردهای خوب هوش مصنوعی برای سیاره زمین، حمایت از تلاش‌های مربوط به محافظت از حیات وحش است. هوش مصنوعی می‌تواند امکان محافظت و تجزیه و تحلیل داده‌ها را با کمترین هزینه فراهم کند. گروهی از پژوهشگران دانشگاه هاوایی در مانوا، پروژه‌ای را برای محافظت از حیات وحش آغاز کرده‌اند و در آن، هوش مصنوعی را برای تجزیه و تحلیل ۶۰۰ ساعت داده صوتی به‌کار گرفته‌اند تا شمار برخوردهای میان پرندگان و خط انتقال هوایی را تشخیص دهند.

پژوهشگران مرکز هوش مصنوعی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، طی پروژه‌ای از نوعی پهپاد برای شناسایی شکارچیان غیرقانونی و تعیین موقعیت حیوانات استفاده کردند. داده‌های جمع‌آوری شده با پهپاد، با کمک ابزار مبتنی بر یادگیری ماشینی تجزیه و تحلیل می‌شوند تا به پیش‌بینی فعالیت شکارچیان غیرقانونی و حیوانات کمک کنند. سازمان وایلد می و شرکت مایکروسافت نیز برای تشخیص و ردیابی خودکار حیوانات در حال انقراض، از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند. آنها با کمک هوش مصنوعی، به تحلیل تصاویری می‌پردازند که مردم در اینترنت آپلود کرده‌اند.

 مقابله با گرسنگی و فقر جهانی

هوش‌مصنوعی می‌تواند با ارزیابی میلیون‌ها داده، به داشتن محصول بدون نقص و تقویت دانه‌ها کمک کند، خروجی را به حداکثر برساند و مصرف علف‌کش‌ها را نیز به دقت تحت کنترل قرار دهد. پژوهشگران همچنین از هوش‌مصنوعی برای شناسایی مناطقی استفاده می‌کنند که به‌خاطر آسیب‌دیدن محصولات کشاورزی، افزایش هزینه موادغذایی و خشکسالی، بیشتر در معرض خطر کمبود غذا قرار دارند. پژوهشگران امپریال کالج لندن، درحال آموزش دادن به هوش‌مصنوعی هستند تا بتواند نابرابری را با بررسی تصاویر ثبت شده از شرایط زندگی در شهرها تشخیص دهد. هدف آنها این است که با استفاده از اطلاعات به‌دست آمده، به بهبود شرایط زندگی در شهرها بپردازند. پژوهشگران دانشگاه استنفورد نیز پروژه‌ای را برای شناسایی نواحی فقیرنشین آغاز کرده‌اند که با هدف بهبود شرایط اقتصادی صورت می‌گیرد.

 شناسایی اخبار دروغین

اگرچه هوش مصنوعی می‌تواند ابزاری برای گسترش اخبار دروغین باشد اما شرکت‌هایی مانند گوگل و مایکروسافت سعی دارند با استفاده از هوش مصنوعی، به ارزیابی واقعی بودن اخبار بپردازند. فیس‌بوک نیز هوش مصنوعی را به‌کار می‌گیرد تا واژه‌ها و الگوهایی که می‌توانند نشان‌دهنده اخبار دروغ باشند را پیدا کند.

 ارزیابی تصاویر پزشکی

هوش مصنوعی می‌تواند به بهبود سامانه مراقبت از سلامت کمک کند. یک شرکت آلمانی فعال که در حوزه فناوری پزشکی فعالیت دارد، هوش مصنوعی را برای ابداع فناوری‌های نوین حوزه سلامت به‌کار می‌گیرد. یکی از این فناوری‌ها موسوم بهAI-Rad Companion.۴، نوعی دستیار رادیولوژی است که کار بررسی تصویرهای پزشکی را انجام می‌دهد. دیگر فناوری موسوم به AI-Pathway Companion۵، بینش‌هایی را در مورد آسیب‌شناسی، تصاویر پزشکی، آزمایشگاه و پزشکی ارائه می‌دهد.

 به‌روزرسانی اولویت‌ها

پژوهشگران آمریکایی، هوش‌مصنوعی را برای دستیابی به ذخایر آب لس‌آنجلس در زمان وقوع زلزله به‌کار گرفته‌اند. هدف از این پروژه، شناسایی نواحی استراتژیک برای بهبود سامانه لوله‌های آب است تا براساس آن، زیرساخت‌های مهم را برای به‌روزرسانی اولویت‌بندی کند. هوش مصنوعی می‌تواند با شبیه‌سازی شرایط متفاوت، به یافتن بهترین راه‌حل کمک کند.

منبع
آی تی ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا