اخبار

معامله گران مراقب باشند افزایش کلاه برداری در رمزارزها

سایبرپژوه– استخراج رمزارزها در کشور از فعالیت‌های جدید به حساب می آید و چارچوب حقوقی و قانونی کاملی ندارد؛ بنابراین اما و اگرها درباره رسیدگی به دعاوی آن می‌تواند، زیان سرمایه‌گذاران را به دنبال داشته باشد.

۱۳ مردادماه ۹۸ بود که هیأت وزیران در مصوبه‌ای استخراج رمزارزها را منوط به اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجاز اعلام کرد و درباره شناسایی و اعلام مراکز استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده (مزارع رمزارز) برای سازمان‌دهی استخراج رمزارزها در کشور تأکید کرد. بررسی جزئیات این مصوبه نشان می‌دهد، در بند اول آن به صراحت مسئولیت خطرپذیری معامله رمزارزها با متعاملین عنوان شده و صراحتاً اشاره شده نه تنها ریسک سرمایه‌گذاری در حوزه رمزارزها بر عهده دولت و نظام بانکی نیست، بلکه استفاده از آن در مبادلات اقتصادی داخل کشور غیرمجاز است.

تخلفات گسترده در حوزه رمزارزها

با این وجود فعالان حوزه استخراج و معامله انواع رمزارزها نسبت به مصوبه مذکور بی توجه بوده و در مواردی متخلفان اقدام به سوءاستفاده از عناوینی همچون اجاره دستگاه استخراج‌کننده (ماینر) یا مشارکت در مزارع استخراج نیز می‌کنند.

بررسی روند تغییرات ارزش رمزارزها در بازارهای جهانی حاکی از آن است که توأم با تکانه‌های شدید قیمتی، روند افزایشی قیمت انواع رمزارزها در سال‌های اخیر تشدید شده که همین مسئله انگیزه ی سرمایه‌گذاری برای استخراج و یا خرید رمزارزها را افزایش داده است.

شواهد نشان می‌دهد، برخی از شرکت‌های فعال در حوزه رمزارزها نه تنها همچنان مجوز فعالیت از وزارت صمت دریافت نکرده‌اند، بلکه برای جلب اعتماد سرمایه‌گذاران، مدعی سابقه فعالیت در این حوزه شده‌اند که در صورت شناسایی از سوی متولیان نظارت بر رعایت مصوبه هیأت دولت، فرآیند استخراجشان متوقف و در پی آن سرمایه‌گذاران این فرآیند دچار زیان قابل توجهی خواهند شد.

فارغ از این‌که ارزش آتی رمزارزها را نمی‌توان با اطمینان پیش‌بینی کرد و شیوه مواجهه دولت‌ها با این پدیده دائما در حال تغییر و تحول است، کارشناسان و فعالان شناسنامه‌دار حوزه رمزارزها در کشور معتقدند، سرمایه‌گذاران پیش از هرگونه واریز وجه به طرف مقابل معامله، حتماً با افراد صاحب نظر مشورت کنند و از مستندات ورود قانونی دستگاه ماینر به داخل کشور و همچنین اختصاص هش‌ریت (HashRate) منحصر به فرد برای استخراج اطمینان حاصل کنند.

ناگفته نماند، اخیرا تبلیغات گسترده‌ای با هدف هدایت نقدینگی افراد ناآگاه با عنوان عرضه اولیه سکه یا ico نیز صورت گرفته که ماهیت این قبیل فعالیت‌ها، همان طرح‌های هرمی است که صرفاً با گزارش‌دهی پیرامون رشدهای شارپی و شدید ارزش رمزارزها سعی در متقاعد کردن و فریب سرمایه‌گذاران را دارند.

منبع
آی تی آنالایز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا